مانیتور

مانیتورها در استفاده برای کار با کامپیوترها بسیار شناخته شده تر هستند و هر وقت نام مانیتوری برده میشود همه اول همین مانیتورهای معمولی به ذهن مرسد و البته هم بیشترین کاربرد مال مانیتورهایی است که روزانه از آن ها استفاده میکنیم.

مانیتورها ساختارهایی شبیه به تلویزیون ها دارند ولی خب تفاوت هایی هم در بین آن ها وجود دارد و یکی از این تفاوت های بزرگ نبود گیرنده ی تلویزیونی در مانیتور است.البته مانیتورهایی هستند که هم تلویزیون هستند و هم مانیتور معمولی که نوع کاملتر محصوب میشوند آموزش تعمیرات مانیتور.

مانیتورها نیز دارای بخش پنل که همان صفحه نمایش است که شما تصاویر را در آن می بینید ، بخش برد تغذیه که وظیفه تامین برق مورد نیاز برد و بقیه قسمت های مانیتور را برعهده دارد و main board که همان برد اصلی مانیتور بوده که اطلاعات فلش و کل عمل کرد یک مانیتور در آن برنامه ریزی شده است و به عبارتی برد اصلی یک مانیتور می باشد

آموزش تعمیرات مانیتور

در گذشته مانیتورها فقط ورودی تصویر vga داشتند ولی الان علاوه بر سوکت vga دارای یک پورت دیجیتال هم هستند که در سری های جدیدHDMI هم به آن ها اضافه شده است و کیفیت تصویر بالایی را ارائه میدهد.مانیتورها هم هم نوع ال سی دی دارند و  هم ال ای دی و هر دو تفاوتشان در پنل است.مانیتورهای LED که ما در ایران شاهدشان هستیم به این معنا نیست که صفحه نمایش آن ها از تکنولوژی LED استفاده میکند بلکه فقط نور زمینه توسط لامپ های LED تامین میشود به جای فلورسنت و نوع پنل همان سیستم کریستال مایع (LCD) است که تفاوتی باهم ندارند.به عبارتی مانیتورهای LED و LCD نوع پنلشان یکی است و همان طور که گفته شد تفاوت در نور پس زمینه ی آن ها است.

مشکلاتی که برای آموزش تعمیرات مانیتور ها پیش می آید نیز متفاوت بوده و برخی از خرابی ها مربوط به بخش برد پاور بوده که در این مورد معمولا برق رسانی خوبی به بخش های مختلف مانیتور انجام نمی شود و در موارد بعدی مربوط به بخش های برد اصلی است که نشانه خرابی های برد اصلی نداشتن تصویر – نداشتن فایل فلش – ریستارت شدن های متوالی – عدم دریافت تصویر و …. از جمله این مشکلات است. مشکلات بعدی مربوط به پنل مانیتور می باشد و از آن جایی که پنل خود دارای یک برد الکترونیکی به نام TFT است میتوان در زمان خرابی تصویر برد TFT را هم در نظر داشت چون در خیلی از موارد وجود مشکل در این برد مربوط به پنل تصویر دچار اشکال می شود، به نوعی می تونا گفت که بردTFT حکم کارت گرافیک را دارد و خب اگر با کامپیوتر کار کرده باشید می دانید که خرابی کارت گرافیک نیز باعث مشکلاتی در تصویر میشود آموزش تعمیرات مانیتور.

عیب یابی هر کدام از این بخش ها از مانیتور نیازمند داشتن دانش کافی در این زمینه است و  تجربه های زیادی را هم می طلبد البته در زیر به برخی از خرابی ها اشاراتی میکنیم و این که کدام بخش موجب این خرابی است نیز بازگو میشود.

مانیتور روشن نمی شود:

خب این مشکل ابتدا می تواند از برد تغذیه باشد در این مورد باید ابتدا برد پاور مانیتور را بررسی کنید که آیا برق به برد اصلی میرسد و آیا برق مانیتور توسط برد تغذیه تامین میگردد یا خیر.

آموزش تعمیرات مانیتور :مانیتور بعد از مدتی کار کرد خاموش می شود:

این ایراد نیز می تواند دلیل بر خرابی در بخش برد تغذیه باشد زیرا در خیلی از موارد برد تغذیه در وحله ی اول روشن می شود ولی وقتی به حداکثر کارایی میرسد نمی تواند برق را تامین کند و دچار نوسان میگردد و این خود باعث رسیتارت شدن و یا خاموشی ناگهانی مانیتور در جین کار میشود.

چراغ پاور مانیتور روشن است ولی تصویری وجود ندارد و صفحه خاموش است :

خب در بالا گفته شد که نور زمینه مانیتور ها با استفاده از لامپ ( نوع LED و LCD) تامین میشود .وقتی با این مورد مواجه شدید راه هایی وجود دارد که می توانید تشخیص دهید که آیا مانیتور در حال کار استن و خیر و این مشکل معمولا مربوط به مدار های ولتاژ در مانیتروهای LCD و مدار لامپ های LED در مانیتور های LED می باشد.

در دوره های آموزش تعمیرات مانیتور همه این مباحث به صورت کامل آموزش داده می شود و شما خواهی توانست به راحتی یک مانیتور را عیب یابی و مشکل آن را برطرف کرده و به عبارتی تعمیرش کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *